titulli11.gif

Home
70-vjetori i lindjes, 17 maj 2006
Ilirėt Parailirėt Arbrit (shqip)
Parailiret - Iliret - Arberit ( english - summary)
Revista angleze - shqip
Revista angleze - anglisht
Curiculum
Arti shkembor ne Shqiperi - Rock art in Albania
Perfundime - Conclusions

muzaferiinternet640.jpg
27 shkurt 2009 - Zėvendėskryetar i Akademisė sė Shkencave

TE DHENA TE SHKURTERA BIOGRAFIKE

Akademik MUZAFER KORKUTI: Profesor, Doktor i Shkencave, arkeolog i shquar.

           Lindi nė Fterrė. Pasi kreu shkollėn fillore nė fshatin e lindjes, ndoqi mėsimet nė shkollėn shtatėėvjeēare dhe tė  mesme nė Shkodėr. Punoi si mėsues dhe drejtorr I shkollės shtatėvjeēare tė Kuēit nga viti 1954 deri nė vitin 1957.

          Studimet e larta i kreu nė Universitetin e Tiranės, nė degėn e historisė. Ato i pėrfundoi me rezultate shumė tė mira nė vitin 1962. Pėr njė kohė tė shkurtėr ndoqi studimet e larta nė Leningrad ( Petėrburg), por u detyrua t’i ndėrpriste pėr shkak tė  prishjes sė marrėdhėnieve midis dy vendeve. Pasi mbaroi shkollėn e lartė u emrua nė Qendrėn e Studimeve Arkeologjike tė Akademisė sė Shkencave. Gjatė veprimtarisė sė tij 41 vjeēare nė kėtė institucion u specializua nė fushėn e prehistorisė dhe drejtoi gėrmime nė mė shumė se 15 qendra pre e protohistorike. Ka botuar mbi 45 artikuj shkencorė nė revista shkencore nė Shqipėri dhe 34 artikuj nė revista jashtė shtetit. Ėshtė bashkėautor nė disa tekste universitare.,  “Arkeologjia” 1972,”Arkeologjia” 1993, nė tekstin “Historia e Shqipėrisė”, nė botimin “Les Illyriens”, 1985, dhe nė “Historia e popullit shqiptar”, 2003. Ėshtė autor i librit: “Neoliticthum und Chalkolithichum in Albanien”, botuar nė Gjermani, nė vitin 1995. Qė nga viti 1968 deri nė vitin 2002 ka qenė lektor i arkeologjisė nė Universitetin e Tiranės, ndėrsa gjatė viteve 1972 – 1975 nė atė tė Prishtinės.

            Ka dhėnė leksione nė universitete tė ndryshme tė botės, si nė Paris (Francė), Heidelberg dhe Munster (Gjermani),  Romė, Pizė, Bari, Leēe, Bolonjė (Itali),  Athinė e Selanik (Greqi), Vienė (Austri),  Sinsinati (ShBA) etj. Ėshtė pjesėmarrės nė disa dhjetra simpoziume dhe kongrese ndėrkombėtare. 

Ka qene drejtor i Institutit tė Arkeologjsė nga viti 1998 deri 2008, kryeredaktor i revistės “Iliria” (1971 – 2003) dhe anėtar korrespondent i Institutit Arkeologjik Gjerman, 1986.

Nga 27 shkurt 2009 eshte zgjedhur Zėvendėskryetar i Akademisė sė Shkencave

(Marre nga maketi "Enciklopedia e Kurveleshit" (Fterra)

lineee026.gif

muzo320presidenti.jpg
Presidenti i Redpublikes Alferd Moisiu duke dhene dekoraten

New Page 3

Presidenti Moisiu 

dekoron

Prof. Dr. Muzafer Korkuti

me urdhrin

"Mjeshtėr i Madh".

Me kėtė motivacion:

"Pėr kontribut tė veēantė nė zhvillimin e pėrparimin e arkeologjisė shqiptare, studimet arkeologjike dhe formimin e brezave tė arkeologėve tė rinj".

Tiranė, 7 qershor 2006

 

Pjesė nga emisioni i Radiotelevizionit Shqiptar “ Akademiku arkeolog Prof. Dr. Muzafer KORKUTI”

Adresa:

E mail:adk@sanx.net

Cel: +355 68 2017735